Hirdetés
Hirdetés

42 falu büszkesége: a gönci kajszibarack

2017. június 13.
Miért is legendás a gönci kajszibarack? 150 évvel ezelőtt szerzett világhírnevet Párizsban a zemplénieknek, akik ma ismét nagy becsben tartják. Ismerjük meg jobban mi is!  A borsodi kistelepülésen, Boldogkőváralján évek óta megünneplik az ország leghíresebb, hungarikummá nyilvánított kajszibarackját. Az ott élők büszkék arra, hogy a talaj, az időjárás és az éghajlat mellett az ő nemesítői tudásuk, […]
Hirdetés

Miért is legendás a gönci kajszibarack? 150 évvel ezelőtt szerzett világhírnevet Párizsban a zemplénieknek, akik ma ismét nagy becsben tartják. Ismerjük meg jobban mi is! 
A borsodi kistelepülésen, Boldogkőváralján évek óta megünneplik az ország leghíresebb, hungarikummá nyilvánított kajszibarackját. Az ott élők büszkék arra, hogy a talaj, az időjárás és az éghajlat mellett az ő nemesítői tudásuk, kertészeti hagyományuk, valamint a helyben létrehozott faiskolák is hozzájárultak ahhoz, hogy a gönci barack világhírnevet szerzett magának. A gyümölcs ugyanis már a 19. század végén aranyéremmel tért haza a párizsi világkiállításról.

Kép: goncibarack.hu


A „gönci kajszibarack” hazánk legészakabbra fekvő gyümölcstermesztő tájának sajátos gyümölcse, amit a 16. századtól nemesítenek, a 19. századtól pedig termesztik is a Zempléni-hegység nyugati lábánál. Az eredetileg Ázsiából származó, eredetvédett sárgabarack itt csaknem hetven év alatt váltotta fel a filoxéra (szőlőtetű) által megtizedelt és megcsonkított szőlő- és borkultúrát. A 19. század második felében a gyümölcstermesztés fellendítésére különböző társadalmi szervezetek jöttek létre a Zemplénben is. Néhány éve pedig ismét összefogtak a helyi termelők a gönci kajszibarack megmentése érdekében, mert az értékes gyümölcs jelentős része bakteriális fertőzés áldozata lett.

Gönc vidékén jelenleg 42 település jogosult

arra, hogy a nyár esszenciáját adó, híressé vált barackot termessze. Az ültetvényeket napsütötte, meszes, védett, 150-300 méter tengerszint feletti magasságban, jó minőségű, tápanyagban gazdag területeken alakították ki.

A gönci barackot június közepétől augusztus végéig, kizárólag kézzel szüretelik.

Az íze miatt megbecsült és keresett gyümölcs héja igen sérülékeny, ezért előírás, hogy csak rövidre vágott körömmel lehet szedni. Aki erre nem hajlandó, kesztyűt kell húznia. A gönci barack hűtve 30 napig tárolható.

Kép: goncibarack.hu


A termőterület éghajlati adottságainak köszönhetően nemcsak rügyfakadása és virágzása tart hosszan, hanem a teljes nyári szezonban terem a gyümölcs. Ugyanazon fajtája akár tíz nappal is később érik a gönci vidéken, mint például Kecskemét környékén.
Bár a kajszi őshazája Kínában van, magyar elnevezése török eredetű jövevényszó, amit nem csak a fajtára, hanem a gyümölcsre, illetve a gyümölcsfára is használunk önállóan. A kajszibarackot nevezik még sárgabaracknak, tengeribaracknak vagy majombaracknak is.

Kép: goncibarack.hu


A gönci kajszibarack dió nagyságú, gömbölyű vagy kissé lapított, egy középbarázdával. Héja bársonyos, narancssárga színű, a napsütötte oldalán bíborszínű. Húsa éretten lágy, lédús, az ipari célokra használt baracknál édesebb, kellemesebb ízű. Mint minden gyümölcs, persze élet, erő, egészség: nyersen fogyasztott kajszibaracknak magas az A- és B-vitamin-tartalma, ami jótékonyan hat a látásra, a csontok növekedésére és a bőrre, míg a benne lévő kálium- és magnézium kedvező hatású a szívizmokra, ezenkívül nagy mennyiségben tartalmaz ként, foszfort és vasat is.

Kép: goncibarack.hu


A gondos gyümölcsfeldolgozásnak, valamint egyedülálló zamatának köszönhető, hogy a gönci barackból készül minőségi barackpálinka, amely – az alapanyagához hasonlóan – szintén földrajzi eredetvédett. Intenzív, határozott kajsziillata és jellegzetes zamata erősen megkülönbözteti más párlatoktól.
A gönci kajszibarack lekvárnak is kiváló, amit aztán palacsintába és gombócba töltenek, emellett a gyümölcsöt használják rétes és fagylalt ízesítésére, de készítenek belőle szörpöt is. Mindezt megkóstolhatja, aki július első hétvégéjén ellátogat Bodrogkőváraljára, a barackünnepre, ahol azt is megtudhatjuk, hogyan készül a gönci barackpálinka.

Kép: goncibarack.hu


 

Érdekesség,

hogy fajtától függően a kajszibarack magja is ehető, a Magyar és a Gönci magyar fajták magbele finom édes. A barack magjából olajat is sajtolnak, a hidegen préselt olaja kiváló salátákhoz, ezenkívül a szépségipar is felhasználja, de készítenek belőle szappant, sőt még üzemanyagot is. A barackmagolajat a bőr nagyon hamar és könnyen beszívja, ezért sok masszázs- és illóolaj alapanyaga. Amellett, hogy ápolja és hidratálja a bőrt, csökkenti a haj korpásodását, illetve serkenti a hajnövekedést. Csupa jót lehet csak elmondani róla.
Képek Gönci Barack Vigasság weboldaláról.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram