Hirdetés
Hirdetés

196 volt alkalmazottja nyert kártérítést Jamie Oliver ellen

SZERZŐ: DiningGuide
2021. március 25.
Jamie Oliver régóta a sajtó kereszttüzében áll, a brit bulvársajtó pedig híres-hírhedt róla, milyen kegyetlenül tud bánni a szigetország hírességeivel. Nem telik el úgy év, hogy ne jelennének meg cikkek a sztárséf üzleti nehézségeiről, a 2019-es eset utózöngéi azonban valóban rossz színben tüntetik fel a séf-üzletembert.
Hirdetés

Ez nem egy koronavírus-történet: Jamie Oliver étterembirodalmának összeomlását a nagy-britanniai egységek szenvedték meg (a többi európai éttermet, köztük a magyart nem érintették), jóval a Covid-válság előtt, 2019 tavaszán. Az akkori hírek szerint 22 étterme bezárásával mintegy ezer ember került utcára, és 83 millió fonttal maradt adósa a hitelezőinek. A bezárt éttermek a Jamie's Italian, a Barbecoa és a Fifteen London márkanevek alatt működtek.

Korábban, 2018-ban így írtunk a várható történésekről: "(2017-ben) a Brexit okozta gazdasági visszaesésre hivatkozva a brit séf már hat éttermét bezárta, amit a meglévő 37-ből idén újabb 12 követ. (...) Az újabb nagy-britanniai éttermek bezárását Jamie Oliver hitelezői csaknem egyöntetűen hagyták jóvá, hogy a séf törleszteni tudja tartozásait. Az ingatlantulajdonosok és a beszállítók felé irányuló tartozása forintba átszámolva kb. 14 milliárdra rúg, ami mellé még banki hitelek is társulnak, átszámolva több mint tízmilliárd forint értékben."

"Farm to fork" koncepció a Fifteen London egykori étlapján / Fotó: jamieoliver.com
Mi indokolja az exdolgozók kártérítését?

A Mirror értesülései szerint szakszervezeti jogokat sértett meg a brit Jamie's Italian-lánc, ezért fordulhattak bírósághoz a volt alkalmazottak. A munkavállalói jogok előírják Nagy-Britanniában, hogy a munkáltató köteles konzultálni az alkalmazottakkal a cégbezárás előtt. Ennek elmaradása miatt kért jogi igazságszolgáltatást 196 volt dolgozó, az ítélet pedig a brit sajtó szerint megszületett: a sztárséf étteremláncának egykori alkalmazottainak közel félmillió (471 000) angol fontnyi kártérítést ítélt meg a Redundance Payments Service, vagyis az fizetésképtelenségi szolgálat.

A bökkenő csak az, hogy megfelelő jogutód híján az államnak kell kifizetnie őket (az említett Redundance Payments Service által), ami a legkevésbé sem vet jó fényt a séf-üzletemberre.

Jamie Oliver azzal védekezik, hogy az esete egyáltalán nem egyedi, "az ország kis-, közép- és néhány nagyvállalkozásával is megtörtént" – fogalmazott a séf. 2019 októberében azonban az derült ki, hogy az összeomlás előtt 5,2 millió fontot fizetett ki magának Oliver.

Forrásaink: 1, 2, 3

Kis élőkép a Fifteen Londonból, 2019-ből:

Tudjon meg többet a séf életútjáról!

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram