Hirdetés
Hirdetés

10+2 felejthetetlen bor 2020-ból Fiáth Attila borakadémikus válogatásában

2021. január 9.
Fiáth Attila top tizes szelekciója a 2018-as és 2019-es Dining Guide TOP100 Étteremkalauzban is helyet kapott. Idén a vendéglátást nagyban befolyásoló járványhelyzet miatt az étteremkalauzt február helyett májusban jelentetjük meg, az előző év kiemelkedő magyar boraira viszont most érdemes visszapillantani – erre ismét a neves borakadémikust kértük fel. Fiáth Attiláé a szó!
Hirdetés

A Dining Guide tematikájához illőn ezúttal is a gasztroborokra fókuszáltam. Kizárólag olyan palackokat válogattam, amelyek étellel együtt és magukban is helyt állnak, amelyeknek van történetük, de a történet nem uralja el a fogyaszthatóság élményét. Szempont volt a választáskor, hogy kiszámítható, stabil teljesítményt nyújtó pincészetektől válogassak, hiszen a fogyasztónak is ez áll az érdekében.

A tokaji szamorodni kivételével mindegyik tízezer forint alatti, megfizethető tétel; további lényeges szempont volt, hogy mindegyik bor kereskedelmi forgalomban kapható, és nem nehezen fellelhető ritkaság. A szelekció a közérthetőség és jól ihatóság szellemében született meg:

ne a borász és a sommelier, hanem a bor beszéljen!

A lista nem sorrendben készült.

1. Figula Sóskút Olaszrizling 2018

Figula Misi már rég bebizonyította, hogy nagyon szép borokat tud készíteni, konzisztens minőségben, amivel a hazai legjobbak között van a helye. Komoly szűrő, ha külföldieknek is szívesen mutatok be egy magyar bort: a 2018-as Sóskút Olaszrizling kiváló példa erre. Határozottan képviseli a meszes, agyagos talajt, amelyből eredő ásványossága pedig remekül illik az olaszrizling fajtához. Gyakori jelenség a magyar díjnyertes olaszrizlingek túlérettek, botritiszesek, agyonhordózottak; a Figuláé ezzel szemben még szikár, elegáns és rengeteget mesél a balatoni tájról.

Ajánlott fogyasztói ár: 3500-4000 forint körül.

2. Gizella Pince Furmint-hárslevelű 2019

Az egyik legjobb vétel mind közül. Ilyen minőségű bort sehol a világon nem lehet ebben a kb. 8 eurós árfekvésben kapni. Nemzetközi szinten bármelyik zöld veltelini vagy albariño mellé oda merném tenni. Kiváló gasztrobor Tokajból, virágos, egyszerű egyszóval szerethető bor, visszafogott alkohollal. A furmint-hárslevelű cuvée a 2:1-es házasítási aránnyal pedig sokkal kerekebb, kifinomultabb bort eredményez, mint akár a furmint vagy a hárslevelű fajtaborok. Iskolapéldája a hétköznapokra szánt, nagy tételben előállított, kiváló boroknak.

Ajánlott fogyasztói ár: 2900 forint körül.

3. Tornai Top Selection Grófi juhfark 2019

A név nem hazudik: valóban top selection. Az egyik legtökéletesebb palack Somlóról, még soha nem okozott csalódást. A pincészet három minőség-ár kategóriában dolgozik: a friss, prémium és a top selection. Mindegyik kiemelkedőnek számít a saját mezőnyében, a személyes kedvenceim mindig a prémium tételek közül kerültek ki. A top selectiont eddig mindig kicsit túlzónak éreztem, ezt a tendenciát ez a Grófi juhfark törte meg: elegáns, szikár, mégis nagy beltartalommal bíró bor hamisítatlan juhfark és Somló-aromákkal is ízekkel.

Ajánlott fogyasztói ár: 7500 forint körül.

4. Kreinbacher Prestige Brut

Kreinbacher nélkül nincsen top 10-es lista. Borban is rendkívül erősek, pezsgőben pedig verhetetlenek itthon. A Prestige Brut-t régebben 100% furmint alkotta, most 71% chardonnay, 29% furmint az arány. Érezhető benne a chardonnay dominanciája, ami rendkívül jól áll egy pezsgőnek, abszolút okos döntés volt a váltás. Jól láthatóan a chardonnay és pinot noir felé mozdul a somlói pincészet, a friss Prestige Brut-ben pedig komoly savgerincet ad a furmint, az eredmény pedig egy abszolút csúcs cuvée.

Ajánlott fogyasztói ár: 4900 forint körül.

5. Heimann Barbár 2017

Szintén rendkívül stabil szereplő. Ott a helye minden borlistán, a TOP 100 Magyar Bor kóstolón is kiválóan szerepelt. Egy nemzetközi házasításról van szó, amelyben a jól ismert szekszárdi kékfrankos mellett olyan fajták szerepelnek, mint a cabernet franc, merlot és meglepetésként az itthon igazi ritkaságnak számító tannat. A legszebb hordók és legjobb dűlők válogatása. A szekszárdi családi pincészet borai közül a Heimann és fiai képviselik az új vonulatot, az izgalmas felfedezéseket, de ha biztos élményre vágyunk, a Barbár egy kimozdíthatatlan csúcs cuvée.

Ajánlott fogyasztói ár: 9000 forint körül.

6. Etyeki Kúria Pinot Noir 2017

A pinot noir nehéz történet, mert egyrészt egy nehezen kezelhető szőlőfajta, másrészt olyan benchmarkokkal kell számolni, mint például Burgundia és Új-Zéland. Az Etyeki Kúria pinot noirjaiban még soha nem csalódtam, ami komoly teljesítmény a fajta esetében. Stabil, letisztult, megbízható, ha bárhol találkozom vele borlapon, mindig kikérek belőle. Az Etyeki Kúria évtizedes teljesítménye azért is kiemelendő, mert Etyek Budapesthez való közelsége és kiváló rendezvényei miatt ugyan nagyon népszerű, de a boraikban még nem nyújtották igazán kiemelkedőt. Mintapéldának szerencsére itt van az Etyeki Kúria.

Ajánlott fogyasztói ár: 4000 forint körül.

7. St. Andrea Merengő 2017

A nemzetközileg egyik legelismertebb borszaklap, a Decanter beválogatta a 2018-as Áldás bikavért az év legjobb borai közé a St. Andrea Borászattól, ami óriási elismerés (írtunk is róla a héten). Az egri borászcsalád bizonyítja, hogy nem feltétlenül szükséges klasszikus nagybort csinálni a szakmai elismeréshez, hiszen az Áldás a legjobb értelemben vett bisztróbor. A St. Andrea továbbra is az állandóság és magas színvonal szinonimája Egerből, kiváló példája a sikeres generációváltásnak. Ebben a listában mégis a Merengőt ajánlom, ami egy valódi csúcsbor.

Ajánlott fogyasztói ár: 8750 forint körül.

8. Balassa Bomboly Szamorodni 2017

A St. Andrea mellett Balassa István tokaji pincészetét válogatta be az év legjobbjai közé a Decanter magazin, az ő munkásságát a sparkling & sweet wines kategóriában méltatták. Külön jelentőségét látom annak, hogy nem aszút, hanem szamorodnit válogattak be Tokajból, megerősítve azt az egy ideje hangoztatott tézisemet, miszerint a szamorodni az új aszú. Ez a kicsit hétköznapibb, közérthetőbb, könnyedebb stílus a kevesebb cukorral, virágosabb ízjegyekkel okosan építheti tovább Tokaj presztízsét a nemzetközi porondon. Alulról kell építkezni, nem felülről – ezt közvetíti a szamorodni felemelkedése is!

Ajánlott fogyasztói ár: 12.700 forint körül.

9. Bakonyi Péter Siklós 2017

Bakonyi Péter fiatal borász, aki nagyon tudatosan, igényesen műveli birtokát. Az organikus termesztés és a kiemelt figyelem a szüret időpontjára megmutatkozik a palackokban is: a ragyogóan egészséges, jó minőségű szőlőből nem túlérett, elegáns, jól iható, nem túlságosan tanninos borok születnek. Jó érzékkel nem megy az extremitások irányába, így nem hullámzó a teljesítménye sem. A cabernet franc-hoz francia hordókkal dolgozik, a használt, nagy hordók pedig éppen annyit adnak hozzá a borhoz, amennyit az megkíván. Még hallani fogunk a villányi borászról!

Ajánlott fogyasztói ár: 4350 forint körül.

10. Bott Frigyes Kadarka 2017

Pozitív, hogy külföldön is ilyen remek magyar borászok dolgoznak: Bott Frici munkásságát a Felvidéken régóta követem, több borát is a legjobb magyar borok közé sorolom. Az utóbbi időben szerintem egy kicsit talán túlságosan erőteljesen mozdult el a természetes borok irányába. A biodinamikus szőlőműveléssel, a minimális intervencióval abszolút egyetértek, a kénhasználat fetisizálása és elhagyása véleményem szerint nem egy tartható irány, de tiszteletben tartom mindenki borkészítési filozófiáját. Ez a kadarka viszont kirobban a pohárból: pirosbogyós gyümölcsök, virágillatok kavalkádja, a szájban pedig kerek, selymes és rendkívül hosszú lecsengésű.

Ajánlott fogyasztói ár: 7000 forint körül.

+ Béla és Bandi Pinot Gris 2019

Plusz tételekként két olyan palackot ajánlok, melyek kilógnak a fentiek sorából, mégis kiemelést érdemelnek.

A Béla és Bandi tavaly palackozott Pinot Gris-je szürkebarátban mutat jó irány. A szürkebarát alapvetően egy olyan kategóriát jelent itthon, amit „se lenyelni, se megemészteni" nem tudunk. Egy olyan szőlőfajta, amiből tudunk mennyiséget termelni, de jól inni mégsem. Kijelenthetjük róla, hogy az évtizedek alatt elveszett a becsülete, ezért mindig tudatosan keresem a jó szürkebarátokat a hordós, túlérett, nehézkes produktumok helyett. Fodor Béla és András, azaz Béla és Bandi Pinot Gris-je gyönyörű ellenpélda a számos hibás szürkebarátra.

Ajánlott fogyasztói ár: 2600 forint körül.

++ Légli Kislaki Rosé 2019

Légli Géza Kislaki Roséját nem a topborok között tartjuk számon, ugyanakkor olyan üdítő szereplője a magyar borpiacnak, amely kiemelést érdemel. Az előbb szürkebaráthoz hasonlóan egy üdvözlendő irányt képvisel a rosék mezőnyében: könnyen iható, kerek, jó savakkal rendelkező és nem utolsósorban kiváló áron kapható bor. A magyar rosékkal alapvető probléma, hogy a legtöbb borász technológiai borként tekint rá, amiből következik a jól ismert élmény, amikor bazsarózsás, epernyalókás illatok jönnek kóstoláskor. Éppen e túlzásokra remek ellenpélda Légli Géza méltán nagy népszerűségre szert tett bora.

Ajánlott fogyasztói ár: 1700 forint körül.

Olvasson a brit Decanter magazinban megjelent, friss magyar sikerekről!
Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram