Hirdetés
Hirdetés

Za'atar, kamut, cukorborsó és a többiek: 2021-ben ezek az alapanyagok kerülhetnek középpontba

SZERZŐ: DG
2021. január 2.
A bezárkózott világ ellenére a friss trendek nem csak a vendéglátás átszervezésére, a kiszállításra, az új fertőtlenítési protokollokra korlátozódnak. Idén sem maradunk divatos, régi-új hozzávalók nélkül, melyek már feltűntek az előző években, de most még jobban oda fogunk figyelni rájuk. Lássuk, hogy milyen alapanyagok költözhetnek be a konyhákba 2021-ben!
Hirdetés

Sosem volt olyan népszerű a főzés, a kísérletezés, mint most. A digitális világ adta lehetőségek szinte végtelenek: ingyenes és fizetős tanfolyamok, végeláthatatlan videós receptgyűjtemények segítik azokat, akik kezdők a konyhában, és azokat is, akiknek ismerős a terep. Mi magunk sem szeretnénk kimaradni a népszerű receptek közléséből, segítségül itthoni top séfeket, cukrászokat, hívtunk segítségül, a Főzz a séffel!-sorozatunkhoz.

Az izgalmasabb alapanyagok beköltöztek a kamrákba, hűtőszekrényekbe, delikátokban (akár házhoz szállítás, akár klasszikus bevásárlás) juthatunk hozzá a kurrensebb, még ismeretlenebb fűszerekhez, szószokhoz, zöldségekhez. Közben ne feledkezzünk el a divatokról sem: volt, hogy az avokádót üdvözítették, máskor a karfiol került fókuszba, de a fodros kel, a matcha, a crème fraîche, a kókuszvirág cukor, az amaránt, a batáta és a csilik összes változata is az elmúlt 10 évben kerültek be jobban a köztudatba. A séfek, nemzeti konyhakultúrák, az internet és persze az éttermek segítségével.

Hirdetés

Annak ellenére, hogy a világ 2020-ban rá lett kényszerítve, hogy tudatosabban, lokálisabban gondolkozzon az élelmiszerellátásról, alapanyagok termesztéséről és szezonalitásról, a világszintű élelmiszer importnak köszönhetően ma már bármilyen egzotikusabb komponenshez hozzájuthatunk. Mi több, ha biztosítani tudjuk a termesztéshez, termeléshez való feltételeket, akár elő is tudjuk állítani azokat. De vajon mik lesznek 2021 sokat emlegetett, kipróbálásra érdemes, a mindennapokba is beépíthető hozzávalói?

  • Aquafaba

Multifunkcionális és remek dolog, amit eddig lehet, hogy a mosogatóba öntöttünk. A csicseriborsó főzővize/konzervleve kapott ilyen szép nevet. A vegán konyha előszeretettel használja nagy viszkozitása miatt: tojáspótlásra például. Még majonéz is készíthető belőle, de salátadresszingekhez, még süteményekhez is passzol.

  • Za'atar

Ez a közel-keleti fűszerkeverék egyre népszerűbb lett, ahogy a humusz, a baba ganoush, a falafel, a shawarma is kedves ismerősökké váltak. Összetétele országonként, tájegységenként változik, de a za'atar általában tartalmaz kaukkfüveg, pirított szezámmagot, szumákot (cserszömörce), de oregánó, görögszéna, izsóp és majoranna is kerölhet a keverékbe. Grill húsokhoz, zöldgésekhez is szuper, de olívaolajjal keverve pasztaként is fogyasztható, aromás mix.

  • Savanyú káposzta, savanyú, fermentált zöldségek

A fermentálás és savanyítás az északi konyhaművészetek népszerűségével került reflektorfénybe. Előnnyel indulunk, tekintve, hogy Magyarországon is nagy kultúrája van a savanyúságoknak. A mezítlábas, de C-vitaminban nagyon gazdag káposztától indulhatunk akár a bodzavirág-fejekig. 2019-2020 is fontos kimchis évek voltak, a koreai erjesztett, pikáns zöldséggel hamar meg tudtunk barátkozni. Éljen soká a vecsési savanyúság, a házi csalamádé, a kisdinnye, a gyöngyhagyma!

  • Citromverbéna

Aromás, citrusos, gyógyhatású zöldfűszer, amit gyomorbántalmakra, görcsoldóként is használnak, de kulináris felhasználása sem elhanyagolható. Visszafogottabb, de talán izgalmasabb a citromfűnél. Saláták olajához, jeges desszertekhez, koktélokhoz is előszeretettel használják. Simán forrázva limonádék, teák alapanyaga.

  • Pecsétviaszgomba

Mindig fontos az immunrendszer támogatása, de most ez egy missziónak is felfogható. Pecsétviaszgomba, ganoderma, reishi — mindegyik elnevezés ugyanazt a keleti gombafajtát jelöli. Egyedülállóan segíti helyre billenteni és megerősíteni az immunrendszert. Egyre többet keverik kakaókhoz, teafüvekhez, smoothiekhoz, egészséges reggeli tálakhoz. Kesernyés, ezért a kávé és tea jóbarátja. Fogyasztása forrázva, porrá őrölve alkalmas, kár lenne reishiből pörköltet főzni.

  • Dukkah

Közel-keleti, leginkább egyiptomi fűszerkeverék a dukkah. Különlegessége, hogy többnyire pirított magvakból áll, mozsár, vagy aprítógép segítségével otthon is könnyedén elkészíthető. Törökmogyoró/mandula/dió, köménymag, édesköménymag, szezámmag, koriandermag és só kell hozzá. Saláták szórására, simán olívaolajjal és kovászos kenyérrel is finom.

  • Kamut

2021 szupergabonája lehet a szintén Egyiptomból származó "ősbúza", a kamut. Nagyon magas a fehérjetartalma, és ugyan tartalmaz glutént, de kevésbé allergizál és a glikémiás indexe is alacsony, lassabban bontja le a szervezet. Ázsiai tészták készítéséhez nagyszerű alapanyag, de udon tészta mellett ugyanúgy készülhet belőle penne, vagy fusilli is.

  • Cukorborsó

Még fejlődésben lévő, nagyon zsenge kis borsócskák lapulnak a roppanós, zöld cukorborsóban, melynek a franciák egy nagyon találó nevet adtak: mange tout, vagyis mindet megeszem. Így is van, a ropogós, abbahagyhatatlan borsóféléhez nehezen lehet hozzájutni, de, ha sikerül is, nagyon borsos árra számítsunk. Tökéletes csemege nyersen és stir fry módon is.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram