Hirdetés
Hirdetés

Rácz Jenő: „Étterembe menni Ázsiában mindennapos, itthon ünnepi esemény”

SZERZŐ: DiningGuide
2020. augusztus 23.
 „Nehéz összehasonlítani a hazai és az ázsiai éttermi életet, hiszen csupán Shanghai, Szingapúr vagy Bangkok önmagában olyan óriási kultúra, hogy könyveket lehetne írni róla” – kezdi a séf kérdésünkre, hogyan tudná összevetni a Kelet- és Délkelet-Ázsiában tapasztaltakat az itthoni éttermi világgal. A Sanghajban és Szngapúrban is élt és dolgozott Rácz Jenőé a szó!
Hirdetés

Szerintem kivétel nélkül az összes ázsiai országra igaz: a főzés, az étkezés és az alapanyagok óriási tisztelete. Ez a legegyszerűbb utcai árusra és a kis kifőzdékre épp úgy jellemző, mint az elegáns éttermekre. Nem véletlen az sem, hogy a Michelin Guide csillagot adott ázsiai streetfood-osnak, hiszen kint nagyon komoly kultúrája és megbecsültsége van ezeknek az egyszerű és bárki által elérhető étkezési formáknak is. Ezeket a streetfood helyeket olyan családok üzemeltetik, akik

az egész életüket, vagy akár generációkét arra szánják, hogy egy-egy receptet tökéletesítsenek. Ezzel a hozzáállással tudnak kint legendássá válni egyszerű étkezdék is.
Street food Bangkok egyik éjjeli piacán

Én úgy látom, hogy Magyarországon történelmileg máshogyan alakult az éttermek helyzete. Egykor inkább a magasabb társadalmi státuszhoz volt kötve az étterembe járás, a szélesebb rétegekben pedig csak nagy ritkán, leginkább ünnepekhez köthetően engedték meg maguknak, hogy „vendéglőbe” menjenek.

Hazánkban hagyományosan az a jellemző, hogy kivételes alkalmakhoz, kiemelt eseményekhez kötődik az étterembe járás.

Az egyik legjobb példa erre az ünnepélyességre a Gundel (ami mára sajnálatosan be is zárt, de remélem, hogy egy nap újranyit).

Ma már egy gourmand ember itthon akár heti több alkalommal is megteheti, hogy étteremben egyen, legyen az akár egy street food hely, egy pizzéria vagy ramen levesező. És persze aki megengedheti magának, bizonyos időközönként akár Michelin-csillagos szintű éttermet is látogathat, a hazai gasztronómia  megújulásával sokkal szélesebbre nyíltak a lehetőségek itthon is.

Nanjing út, Sanghaj szinte mindig zsúfolt bevásárlóutcája

Mára a globalizációnak köszönhetően Ázsia hihetetlen ütemben modernizálódó városai beengedték a nyugatot. Ez annak köszönhető, hogy rengeteg tehetősebb ázsiai ismerte meg Amerika, Ausztrália és Európa éttermeit, emiatt kialakult egy olyan igényük, amit ma már a szülőhazájukban is szeretnének élvezni. Ma már a világ olyan csúcsséfei, mint Pierre Gagnaire vagy Joël Robuchon Ázsiában működtetnek éttermet a párizsi helyeik mintájára, ugyanolyan étterembelsővel és étlappal, mint Európában,

az ázsiaiak pedig rajonganak a nyugati kultúráért, amit korábban csak filmekből ismerhettek.

Ez a behatás egészen megmosolyogtató helyzeteket is hozhat, hiszen kint gyakran keveredik a keleti és a nyugati kultúra. Sok helyen például a fagylaltot is evőpálcikával eszik, a külföldön tapasztalatot szerzett ázsiai séfek pedig kontrasztos ételeket alkotnak meg az otthoni hagyományok és az újdonságok keverésével.

Látványos különbség, hogy a nyugati országokban a vendégek jobban megadják a módját az étterembe járásnak. Ázsiában egy elegáns étteremben is teljesen elfogadott a lazább öltözék. Ez egyébként gyakran drága ruhát jelent, még ha egy Mickey Mouse-nyomatos póló is az, de összességében kevésbé formális a megjelenésük.

A sanghaji étteremben már messziről felismerhetőek voltak a nyugati vendégek, akik élére vasalt ruhában, parfümillatúan érkeztek.

Nekem nagyon tetszett, hogy kint jóval szélesebb körben elterjedt szokás elmenni valahová enni, akár egyedül, családdal, ismerősökkel is. Nem kötik a különleges, ritkább alkalmakhoz, hanem a mindennapi élet része.

Huangpu-folyó, Sanghaj

Én úgy látom, hogy szerencsére már itthon is változik a helyzet, és az emberek hozzáállása is. Tudom, hogy pénztárca kérdése is étterembe járni, de többféle kategóriája van ezeknek a helyeknek is. Sokfajta étkezés nyújthat izgalmas, maradandó élményt, legyen az egy palacsintázó vagy fine dining étterem. A hazai gasztronómiai kultúra fejlődését azzal is tudjuk támogatni, ha minél több helyet kipróbálunk, újakat fedezünk fel, valamint visszajárunk a kedvenc éttermeinkbe.

Tartsatok velem legközelebb is itt, a Dining Guide-on!

Rácz Jenő

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram