Hirdetés
Hirdetés

Rácz Jenő: „A vendégek nem unatkozni és a fogások között kenyérrel jól lakni járnak fine dining vacsorákra”

2022. február 27.
„A fine dining korábban koncepciót jelentett, manapság már az ételt.” Rácz Jenőt arra kértük, hogy bontsa ki, mit ért a megállapítás alatt. Az ország egyik legsikeresebb fine dining étterme, a Rumour séf-tulajdonosa következik!
Hirdetés

Mit jelent a fine dining 2022-ben? Sorozatunkban Sárközi Ákos (Borkonyha, Textúra), Erdei János (Pasztell) és Tóth Szilárd (Salt) után egy olyan séf következik, aki a pandémia legpesszimistább időszakaiban is teljes hittel és meggyőződéssel állt ki a fine dining létjogosultsága mellett. Egy meglehetősen terhelt időszakban, 2021 nyarán nyitotta meg saját éttermét, amikor másfél-két év után először utaztak el tömegek külföldi nyaralásokra – és Pest belvárosában a „nyári szünet” idején mindig is rizikós volt éttermet nyitni.

Sokakban ma is él a közhiedelem: a fine diningot csak néhány tucat ember engedheti meg magának itthon, és a hazai topéttermeket kizárólag jómódú külföldiekkel lehet feltölteni.

A Rumour élő bizonyítéka annak, hogy a meglepetésekkel és élményelemekkel tűzdelt, nem mindennapi étkezéseknek itthon van egy növekvő tábora. Éttermének sikeréhez természetesen a televíziós népszerűség is kellett, a lehetőséggel pedig élt is a fiatal séf.

Rumour by Rácz Jenő

„A fine dining ugyanúgy él, csak átváltozott. Éppen a nem szerethető dolgot engedtük el belőle, azt, hogy akár négy órán keresztül vacsoráznak az emberek egy végeláthatatlan kóstolómenü összes állomásán végigmenve.

Ma már inkább egy tortúra tud lenni a régi típusú, lassú degusztációs menü a sok várakozással, és a három-négy órán át egyhelyben üléssel.

Én a Rumourban éppen azért vezettem be a korábbi, úgynevezett pre-theatre menüt, hogy aki úgy érzi, az ő érdeklődéséhez és szokásaihoz jobban illik a rövidebb menüsor – vagy kevesebbet szeretne költeni, eljöhet a 6-fogásos vacsoránkra is. A gyakorlat azt mutatja, hogy sok-sok vendégünknek annyira megtetszik ez alatt a Rumour, hogy visszatérnek a 11-fogásos vacsorára is.”

Zsíros kenyér, kaviár / Fotó: Rumour by Rácz Jenő

Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye a fine dining korábbi kötött formáinak fellazulásáról, így felel a séf:

„Én úgy látom, hogy észrevették az emberek: a kevesebb több. Manapság már az akár több Michelin-csillagos éttermekben is az a jellemző, hogy egyszerűbb, letisztultabb tányérok születnek. De ez csak a megjelenés! Az ételek felépítése és a felhasznált technológiák ettől függetlenül lehet a legrészletesebben kidolgozott és a legmagasabb színvonalú.

Az elmúlt években sokat fejlődött az a nézőpont, hogy a tányér „filozófiailag” mit képvisel? Honnan jött az alapanyag? Milyen üzenetet szeretnénk átadni a kreatív ötletünkkel, az alapanyagválasztással, az ízpárosításokkal vagy akár az egyedien elkészített tányérokkal és a tálalással?

Fotó: Rumour by Rácz Jenő

Ma már azt gondolom, hogy a korábbiakban sok esetben túl volt tolva a tálalás kérdése” – mondja Rácz Jenő, ami azért is meglepő, mert ő maga híres a legaprólékosabb kidolgozottságról és a kreatív ételalkotásokról.

„Én az ötletességben és játékosságban hiszek, nem a hihetetlenül bonyolult, épített fine dining tányérokban.”

„Ahogy már említettem is, a mai embereknek a tempó is sokat számít. Mi a Rumourban a 11-fogásos menünket is olyan ritmusban szolgáljuk fel, hogy ne legyenek nagy szünetek, várakozás, és ne adj isten, hogy két fogás között megéheznének a vendégek. Ezt nagy problémának látom egy gourmet vacsora alkalmával. A vendégek unatkozni kezdenek, nincsen üteme az estének, szétesik az egész élmény.”

Rumour by Rácz Jenő

„Én a korábbi tapasztalataimat részben olyan hihetetlenül elegáns helyeken szereztem, mint Joël Robuchon 3 Michelin-csillagos étterme Szingapúrban. Úgy gondolom, hogy az éttermi élmény ezen formájára mindig is szükség lesz, ez is a nagy egész része. Ugyanakkor a mindennapokban azt látom, hogy a vendégek ma már a lazább, kötetlenebb helyeket keresik. Ázsiában nagyon élénk kultúrája van ennek. Ott az emberek nem feszélyezik magukat, akár kényelmes ruhában is elmennek drága éttermekben, és nem kötik a jeles alkalmakhoz.

Örömmel látom, hogy ma már Magyarországon is nagyon sok embernek – elsősorban a fiatalabb generációknak – sikerült elengedni azt a régi berögződést, hogy étterembe szülinapon, esküvőn és egy-két ünnep alkalmával megyünk. Ma már az élet része, kikapcsolódás, szórakozás eljárni étterembe akár kettesben, vagy nagyobb társasággal.

Az a meggyőződés is a múlté, hogy a fine dining egyenlő a fancy csillogással, grandiózus berendezéssel, minden esetben ezüst evőeszközökkel és kristálypohárral felterítve.

Számomra ma már nem ezek a külsőségek, hanem elsősorban az ételek és az élmény minősége jelenti a fine diningot.

Hamis Fabergé tojás / Fotó: Rumour by Rácz Jenő

A Rumour sem a koncepciójában fine dining, hanem az ételek ötletességében, az alapanyagok és a kivitelezés minőségében.

A Rumourban bárszéken ül az ember, és egy show részese, akár egy Moulin Rouge-ban vagy Hard Rock Caféban.

Az élmény meghatározó része a fények, a színek és a zene is, ezek mind kulcsfontosságúak a hangulathoz. Sokan érdeklődnek a Rumourban lejátszott playlist után. Ez azért is esik jól, mert az összes zenei programot én állítom össze. Sokat ülök az autómban, részben a meghívások, részben a pincészetbe való utazás miatt, ahol a boraimat készítik. Rengeteg zenét meghallgatok, és én válogatom ki ezt is az éttermembe. Ezzel is azt szeretném érzékeltetni, milyen sok komponensből áll az, ami végül egy fine dining étkezésben összpontosul

Rumour by Rácz Jenő

A vendégeknek ma már van egy víziójuk

Manapság kis túlzással néhány gombnyomás a telefonunkon, és megszerveztük egy külföldi kiruccanást. Ez nem is olyan rég még elérhetetlen volt, 40-50 évvel ezelőtt pedig még külföldre sem utazhattunk. Ma már rengeteg világlátott ember él itthon is, akiknek a külföldön szerzett tapasztalataival az igényességük is megnövekedett. Ez egy nagyon örömteli folyamat, ami a hazai gasztronómiát is emelni.

Ha mi, séfek olyan élményt nyújtunk, amitől a vendégek úgy érzik, hogy nemzetközi színvonalú, és nem csak azért jönnek, mert ’itthon nincs jobb opció’, akkor vissza-vissza fognak térnek. Már most sokan jelezték, hogy alig várják a Ráday utcai Costes újranyitását, mert kíváncsiak az új ’élménycsomagra’ a Rumour után.”

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram