Hirdetés
Hirdetés

Nem minden az ízlelés! Így hatnak a zajok és a zene az éttermekben

SZERZŐ: diningguide
2018. május 30.
Leleményes étterem- és bártulajdonosok már régóta tudják, hogy a vendéglátóhelyen szóló zene nem csupán a vendégek hangulatára, hanem a fogyasztási kedvére is képes hatni. Lássunk először új kutatási eredményeket, majd egy-két példát a fine dining éttermek világából.
Hirdetés

Kapaszkodjunk meg: a legújabb kutatási eredmények szerint erősebb zaj hatására többet, illetve gyorsabban eszünk és iszunk, ráadásul nagyobb valószínűséggel választunk egészségtelenebb ételeket az étlapról.
Hangos zene hatására ugyanis gyorsabban ver a szívünk, nő a stressz-szintünk, és ételválasztáskor ösztönösen zsírosabb, cukrosabb és szénhidrátban gazdagabb ételek mellett döntünk.

pixabay.com


A kutatók többek között egy stockholmi kávézóban végeztek ezzel kapcsolatban egy kísérletet. Az étlapon szereplő ételeket három csoportba osztották: egészségesek, egészségtelenek, illetve semlegesek. A kísérlet ideje alatt az étterem hangszórójából különböző stílusú zenéket szóltak, a hangerőt pedig 55 és 70 decibel között váltogatták. A kísérlet eredményei szerint a hangosabb zene hatására 20%-kal több vendég döntött az egészségtelennek felcímkézett ételek mellett, a forgalmuk a vizsgált időszak alatt pedig összesen 10%-kal nőtt.
A kutatási eredményekből azonban elhamarkodott lenne minden kávézóban, fánküzletben és vendéglőben feltekerni a hangerőt, ha üzletileg sikeresebbek akarnak lenni. Bár a decibelek jó hatással lehetnek egy hely forgalmára,

a túl hangos zene nyilvánvalóan kétélű fegyver.

A felmérések szerint az utóbbi időben a vendégek egyre többet panaszkodnak az éttermekben tapasztalt zajra.

pixabay.com


A Zagat nevű amerikai étteremkalauz felmérése szerint az elégedetlen vendégek a rossz kiszolgálás után a túl nagy zajt róják fel leggyakrabban az éttermeknek.
A szakértők szerint ezért részben a mai éttermek berendezése is okolható. Régen jellemző volt, hogy süppedős szőnyegek borították a padlót, az ablakok mellett pedig nehéz függönyök lógtak, amelyek remekül el tudták nyelni az étterem zaját.

Manapság a falak általában csupaszok, az asztalokat pedig gyakran abrosz sem borítja,

ami szintén felerősíti a zajokat.
A kutatók továbbá arra jutottak, hogy a túl hangos zene, illetve az állandó háttérzaj hatására sokkal kevésbé vagyunk képesek érezni az ízeket. Éppen ezért odáig is merészkednek, hogy a repülős koszt íztelenségéért is részben a repülőgép motorjából jövő zúgás lehet a felelős.
Heston Blumenthal minden érzékszerünkre, köztük a hallásunkra is hatást gyakorló éttermében éppen ezért nem szól semmilyen zene.

Blumenthal Sound of the Sea vacsorája, a háttérben a kagylóból jön ki az iPod fülhallgatója, tengerhangokkal - Mike_fleming / Flickr


Grant Achatz, a chicagói avantgárd étterem, az Alinea séfje szintén azért mondott le a zenéről, hogy a vendégek jobban tudjanak koncentrálni a felszolgált ételekre.
Forrás.
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram