Hirdetés
Hirdetés

Harry Potter is versenyez a Bocuse D’Or-on

SZERZŐ: csp
2013. január 10.
Január 29-én kezdődik a világ legfontosabb szakácsversenye Wes Anderson főhőssel, Erőss Zsoltba oltott George Clooneyval, lestrapált Humphrey Bogarttal, Harry Potterrel és Széll Tamással a főszerepben. Utóbbi még ismeretlen Lyonban, de majd most…
Hirdetés

Január 29-én kezdődik a világ legfontosabb szakácsversenye Wes Anderson főhőssel, Erőss Zsoltba oltott George Clooneyval, lestrapált Humphrey Bogarttal, Harry Potterrel és Széll Tamással a főszerepben. Utóbbi még ismeretlen Lyonban, de majd most…

Január 29. kedd

1. boksz - Sigurður Haraldsson, Izland, Vox

 

Sigurður Haraldsson (Izland, Vox)

Sigurður Haraldsson (Izland, Vox)


A mi Sigurðurunk se nem dán, se nem norvég, de még csak nem is svéd (a franciák mellett ezek a nemzetek igen szépen szerepelnek a Bocuse viadalon), izlandi, ami azért intő jel. Elég csak megnézni a szigorú statisztikákat, a szigetország versenyzői mindig is ott legyeskedtek a dobogó körül. Negyedik, ötödik, nyolcadik, kilencedik hely – tiszteletet parancsoló és azt se feledjük, hogy az új északi konyha egyik izlandi zászlóvivőjének számító, reykjavíki Voxból érkezett Sigurður az európai döntőben épphogy csak lemaradt a dobogóról, negyedik lett. Ha Sigurðurnak sikerül a versenyen is olyan magabiztos nyugodtságot magára erőltetni, mint a versenyre készült plakátján (amiről ha kissé gonoszak vagyunk, ez is eszünkbe jutott) és még Björk és a Sigur Rós szelleme is vele lesz, akkor nem lehet baj.

2. boksz - Adam Dahlberg, Svédország, Adam & Albin Matstudio

Adam Dahlberg élő cáfolata annak a sztereotípiának, hogy egy svéd csakis szőke lehet, kékszemű és punktum. Elsőnek megint a filmek jutottak eszünkbe, a svéd versenyzőért kiállt egy Wes Anderson filmfőszerep, de Todd Solondz is összetenné a kezeit, ha ilyen „alapanyagból” dolgozhatna. (Főleg erről a képről beszélünk.) Ami a szakmai életét illeti, a heringmániás Adam fölött nem kisebb név atyáskodik, mint a több Michelin-csillagos éttermet is vezető Mathias - svédek válasza René Redzepire - Dahlgren. A konyhában előszeretettel rock zenére zúzó Adam sok-sok érmet akaszthatna a nyakába (pl. Les Lauriers d’Or Nantes 2007, első hely), de most a legfényesebben csillogóra fáj a foga. A korábbi svéd Bocuse szereplések (egy első hely épp a mentornak, Dahlgrennek köszönhetően és négy ezüstérem), Adam eddigi eredményei (legutóbbi az európai Bocuse döntőben elért második hely) szép helyet sejtetnek, és ha ehhez még hozzátesszük, hogy a következő Bocus d'or Europe színhelye Svédország lesz, akkor lángra van lobbantva az a szív.

3. boksz - Yew Eng Tong, Szingapúr, The Cliff

 

Yew Eng Tong (Szingapúr, The Cliff)

Yew Eng Tong (Szingapúr, The Cliff)


Elsőre legyinthetnénk a szingapúri versenyzőre, mondván, az ázsiaiaknak úgysem termet sok babár a verseny eddigi történetében majdnem kizárólag európaiakat az első háromba juttató Bocuse-ön, de elkeseredésre semmi ok, hiszen van egy kivétel: pont Szingapúr, mely William Wai révén 1989-ben harmadik helyet szerzett. De ez megint csak a statisztika, a függöny mögötti sustorgásokból azt lehet kihallani, hogy az idei évben meglepetés várható, mégpedig Ázsiából. Persze ez sem több mint a bennfentesek ködösítése, az viszont tény, hogy Tong úrnak igen erős mezőnyben sikerült diadalmaskodnia az ázsiai döntőben, maga mögé utasítva például a sokkal esélyesebbnek tartott japán Noriyuki Hamadát. A 3 Michelin-csillaggal elismert schloss berg-i Victor’s-ban is sztázsolt Tongot a felkészülés során egy igazi nagyágyú, Christophe Megel (a szingapúri csapat elnöke) veregette hátba. A mester eddigi karrierje során látott már ezt-azt. Ez sem hátrány.

4. boksz – Ralph Sun, Kína

A válság által megtépázott évek típustörténete bontakozik ki a kínai versenyző háttéranyagát olvasva: lassan 30 éve a szakmában levő német séf, sikert sikerre halmoz, Michelin-csillagos helyeken dolgozik szülőhazájában, saját étterme (Grand Cru) 14 hónap után kapja meg az 1 Michelin-csillagot, majd kínai származású felesége unszolására Sanghajba költözik, ahol szintén virágok nyílnak léptei nyomán, értsd saját magáról elnevezett étterméről mindenki szuperlatívuszokban beszél. Beköszönt a válság, amely csakúgy, mint itthon, erőteljesen érinti az ingatlanpiacot, emelkednek a bérleti díjak, a pénzük után futó üzletemberek pedig egyre dühösebbek és mindeközben a sanghaji éttermi szcéna is megváltozik. Stefan Stiller, mert róla beszélünk, kénytelen bezárni. Ha ezen a lelki terhen sikerül túllépni, az egykori Stillerből érkezett csapat jól teljesíthet. A kínaiak mellett szólhat, hogy a német tudja, mire kell odafigyelni a Bocuse-ön. 2011-ben már ott voltak Lyonban, szintén a Stillerrel. A sokszínű kínai konyha és a fejlődésben lévő gasztronómiai színtér elismerés után kiállt.

5. boksz - Fábio Henrique Watanabe, Brazília

Kezeket a szívekre, melyik szakács – profi vagy amatőr – nem álmodozott már arról, hogy vesz egy nagy levegőt, a sátorfáját, és a világ valamelyik neves szakácsiskolájában sajátítja el a szakma fortélyait. Hogy az álmodozáshoz egy kis támpontot is adjunk, korábban össze is gyűjtöttük, hogy mely diplomák jelenthetnek nyíl egyenes utat a legjobb konyhákra. Akkor nem választottuk be a top10-be a Culinary Institute Switzerland-et, ami ettől még persze jó és neves intézménynek számít.Sokat köszön az itt eltöltött éveknek a brazil versenyző is, aki – látva a dél- és közép-amerikai konyha felfutását (nincs gasztroszakértő, aki ne lenne oda azért, ami Peruban és Mexikóban zajlik) – a tűz, a víz igába hajtása mellett a zsűrit is könnyen térdre kényszerítheti tányérjaival.

6. boksz – Issam Jaafari, Marokkó, Es Saadi Gardens & Resort

Szeretjük a bélyegeket, szerettük korábban is lányoknak mutogatni, örülünk is neki, hogy Magyarország ezen a téren jól muzsikál - de kisebbfajta képzavarral élve -, zene a szemünknek, amivel a marokkóiak az údot pengetik ezen a bélyeg formázta poszteren. Az emberiség egyik legjobb főzőedénye, a marokkói konyhák elmaradhatatlan kelléke, a tajine mindent kihoz a hangszerből, amit csak lehet. Ha csak feleannyira sikerül Issam Jaafarinak az alapanyagokat szóra bírnia, nyert ügye van, de már az is óriási szó, hogy a verseny történetében először az északnyugat-afrikai ország is résztvevő lehet. Élénk színekre, fűszeres ízekre - és, hogy kellően patetikusak legyünk -, lélekszárnyalásra lehet számítani.

7. boksz - Martin Ruisaard, Hollandia, de Fuik

 

Martin Ruisaard (Hollandia, De Fuik)

Martin Ruisaard (Hollandia, De Fuik)


Mit is lehetne elmondani a hollandokról? Rendszeres visszatérői a versenynek, de a papírformát nem sikert eddig felborítaniuk, általában a középmezőnybe szerepelnek, nem sok vizet zavarva. Ezen próbál meg most változtatni egy folyóba nyúló étteremből, a de Fuikból érkező Ruisaard. Végleg bizonyíthatja a kétkedőknek, hogy akár Hollandia is lehet az új Dánia.

8. boksz – Mika Palonen, Finnország,Villa Störsvik

Az oldalon többször is utánajártunk már, hogy valójában mit is takar az északi konyha kifejezés. Túl egyszerű is lenne egy kalap alá venni, Norvégiát, Svédországot, Finnországot, Dániát és akár Izlandot, aztán lehetne magyarázkodni, hogyan lehet a szezont a fazonnal összekeverni. A hasonlóságok és különbözőségek megfejtésében nem is olyan régen segítségünkre volt négy Michelin-csillagos, Bocuse-t is megjárt séf. Lyonban a Villa Störsvik sous-chefje mutathatja be tudományát. Egykoron a londoni Petrus csapatát is erősítő Palonen 2010-ben év Év Séfje lett Finnországban. Bármi is legyen a vége, nálunk plakáttéren a top3-ban van.

9. boksz - Alex Chen, Kanada, Moxies Bar Grill

Az észak-amerikai szállodák konyháit alaposan ismerő Alex Chen – csakúgy, mint a többi versenyző - intenzív felkészülési szakaszon van túl. Csukott szemmel fel tudná dolgozni az idei verseny alapanyagait, annyit bíbelődött velük Robert Allen Sulatycky, Vincent Parkinson és Dan Olson felügyelete mellett. A való világra a kanadaiak által oly kedvelt celebséf, Lynn Crawford dolgozta meg Chent, akinek, valljuk be, nemcsak nagyszerűen hangzó és így sokak által elmondott, de érvényes gasztro filozófiája is van: hagyománynak és evolúciónak kéz a kézben kell járnia. Ha csak a kanadai csapat poszterét nézzük, az egyszerűségben a bonyolultságot is felfedező Chen jól seggbe rúg majd mindenkit és akkor még örülhetünk, hogy megúsztuk ennyivel.

10. boksz – Robrecht Wissels, Belgium, Belgocatering

 

Robrecht Wissels (Belgium, Belgocatering)

Robrecht Wissels (Belgium, Belgocatering)


Mi történhet, ha egy Erőss Zsoltba oltott George Clooney és egy irodalomprofesszornak álcázott belga dzsigoló összefog. Hát semmi, maximum találtunk megint több vitatható jelzőt. De ha még azt is mondjuk, hogy utóbbit Peter Goossensnak hívják és nem mellesleg Belgium három 3 Michelin-csillagos étterme közül talán a leginvenciózusabbat, a parasztházból kialakított Hof van Clevét viszi, akkor már egy fokkal érdekesebb a dolog. Goossens nem fog versenyezni, még csak nem is a belgák edzője, de országa csapatának elnökeként sokat hozzátehet, hogy Robrecht Wissels, a Belgocatering versenyzője szárnyaljon. A belgák a dobogó legtetején eddig még úgysem álltak.

11. boksz – Hugo Cesar Ahumada Dominguez, Mexikó, Cafe des Artistes

Ha csak abból indulunk ki, hogy a nemzetközi gasztronómia megmondói jelenleg kit tartanak a világ egyik legjelentősebb séfjének, akkor szinte biztos, hogy mexikóinak kéne megszereznie végre Közép- és Dél-Amerika első Bocuse-győzelmét. A bökkenő csak annyi, hogy Miguel Quezeda nem Enrique Olvera, a Pujol egekig magasztalt konyhafőnöke. No de sebaj, a puerto vallarta-i Cafe des Artistes sem rossz istálló. Thierry Bloueté a hely, érti a szakmát, volt kitől örökölnie és ellesni ezt-azt, nagyapja a párizsi George V étteremvezetőjeként tevékenykedett 30 évig. Blouet napjait jó tíz éve a klasszikus francia konyhát vivő Café des Artistes teszi ki. Puerto Vallarta egyik legjobb éttermévé nőtte ki magát és Mexikó-szerte is jól cseng a neve. Itt dolgozik Hugo Cesar Ahumada Dominguez, mint séf-helyettes. Ha morcos ítészek szívét is olyan könnyen meglágyítja, mint a mexikói vendégekét, Olvera ide, Olvera oda, Hugo Cesar Ahumada Dominguez lesz a legünnepeltebb séf – legalábbis januárban biztos.

12. boksz – Marcos Sáenz, Guatemala, Casa Santo Domingo

Ha a Bocuse éttermi szépségverseny lenne, ahol a vendéglátóhelyet körbeölelő környezet legalább akkor súllyal nyomna a latba, mint a belbecs, akkor a Casa Santo Domingo emberi számítás szerint is utcahosszal verné a többit. Nehéz jelzőket találni a múzeumhotelre, meg sem kíséreljük, inkább javasoljuk egy megnézésre és mágikus realizmusban utazó szerzők olvasgatását, mert itt tényleg csak a szem és az irodalom segít. Nehéz lehet elhagyni az ilyen panteont, Lyon kedvéért most mégis megteszi a Casa Santo Domingo fő éttermének számító El Refectorio del Prior séfje, Marcos Sáenz, a Bocuse történetének második guatemalai séfje. Külön öröm számunkra, hogy tovább folytathatjuk a hasonmáskereső versenyünket és a csapat elnökében felfedezni véljük Humphrey Bogart kissé lestrapált alteregóját, Mario Campollót.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram